Yetki Ağacı Oluşturmak

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Server (Sunucu) Kullanımında Olanlar > Kullanıcılar >

Yetki Ağacı Oluşturmak

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

 Tanımlı kullanıcıları çalıştıkları birim ve yönetim organizasyonuna uygun olarak istenilen şekilde gruplandırılıp yetkilendirilebilir. Ağaç şeklindeki diyagrama bakıldığında her bir kullanıcının kendisine bağlı alt dallardaki kullanıcıların dosyalarına girip onları izleme yetkisi vardır. Bu yetki izleme ile sınırlıdır, giriş ve düzeltme yetkilerini kapsamaz.

 _Bullet Yönetici olarak giriş yapın.

 clip0905

 _Bullet Destek İşlemleri> Kullanıcılar> Yetki Ağacı düğmesini tıklatın.

 clip0906

 Yetkilerin düzenlenebildiği ağaç grubu açılacaktır. Kullanıcılar bölümünde bütün kullanıcılar listelenecektir. Bu kullanıcıların her biri çalıştıkları birim ve hiyerarşi yetkisine göre sürükleyerek sağdaki Yetkiler penceresine bırakılır.

 Sağdaki yetkiler bölümünde kullanıcı adı üstünde sağ tıkla gelen Geri Al seçeneği tıklatılırsa bu kullanıcı ve ona bağlı kişiler, Yetkiler bölümünden çıkartılarak Kullanıcılar bölümüne aktarılır.

       Örnek bir yetkilendirme

 clip0907

 Bu yetki ağacını şöyle özetleyebiliriz; En yukarıda bulunan ilk kullanıcı, tüm dosyaları görebilir ve inceleyebilir. Diğer kullanıcılar, yetki ağacında bulundukları konum doğrulusunda, altında yer alan kullanıcıların dosyalarını görebilir, menülerine girip izleyebilir.

 Genel İşlemler>İş Dosyaları penceresinde Yetki Ağacı kutucuğu işaretlendiğinde, kullanıcıların yetki ağacında bulunduğu konuma göre oluşan yetki ağacı görüntülenir. Bu özellik sayesinde, kişi altında (bağlı) bulunan tüm kullanıcıları görebilir ve iş dosyalarını izleyebilir.

 clip0908