Yaklaşık Maliyeti İcmalde Güncellemek

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  İşin Bilgileri > Yaklaşık Maliyeti Güncellemek >

Yaklaşık Maliyeti İcmalde Güncellemek

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

 Hazırlanan yaklaşık maliyetin güncelliğini kaybetmesi halinde yaklaşık maliyetin güncellenmesi gerekebilir. Güncellemenin bir yolu da yaklaşık maliyet toplamının güncellenmesidir. Yüksek Fen Kurulu'nun bu konudaki 2018/31 sayılı kararı, yaklaşık maliyetteki ÇŞB pozlarının tutarının "TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi ve Değişim Oranına" göre güncellenebileceğini belirtiyor. Bu kararda belirtilen esasların 2018 Yılı ve sonrasındaki İnşaat ve Tesisat Birim Fiyatları'nın "Genel Hükümler ve Açıklamalar" bölümünde de bulunacağı belirtildi.

 _Bullet Orta alanda sağ tık ile gelen pencerede veya İşin Bilgileri menüsünde Yaklaşık Maliyeti Güncellemek>İcmalde seçeneğini tıklatın.

 _Bullet Buraya Yaklaşık Maliyet Hesabı penceresinde Düzen>Diğer>İcmaldeki İşlemler>YM'i Güncelle seçeği ile de ulaşılabilir.

 _Bullet Gelen Yaklaşık Maliyeti İcmalde Güncellemek penceresinde Temel Endeks Ayı olarak Ocak ayını alın.

 _Bullet Güncel Endeks Ayı olarak yayınlanmış son endeks ayını (güncel ayı) seçin.

 clip0855

 _Bullet Güncellenecek Kitaplar düğmesini tıklatıp güncellenecek tutara dâhil olmasını istediğiniz pozların kurumlarını (kitap adlarını) seçin.

 _Bullet Güncellemenin maliyetteki her değişiklikte yenilenmesi istenilirse Yaklaşık Maliyeti Güncelle kutucuğu işaretli olmalıdır.

 _Bullet Tamam ile işlemi bitirin.

 Program, belirlediğiniz kitaplara ait iş kalemlerinin toplamını bulur ve sadece bu toplamı güncelleyerek yaklaşık maliyetin genel toplamını yeniden hesaplar.

 

 _Bullet YFK'nın ilgili kararına buradan ulaşabilirsiniz

Geri Dön